• Gradski i plemićki grbovi Senja
    Na izložbi je predstavljeno oko 110 obojenih grbova koji su dizajnirani po međunarodno utvrđenim heraldičkim pravilima, te 8 grbovnica, odnosno povelja o dodjeli plemstva i grba. Izložba je tematski podijeljena na gradske i plemićke grbove. Grad Senj je među prvim gradovima u Hrvatskoj dobio svoj grb.
  • Grb Senja iz 1607. godine
    Kralj Rudolf II. diplomom izdanom u Pragu 1607. godine Senjanima potvrđuje stara gradska prava kao slobodnom kraljevskom gradu. Uz ove povlastice potvrđuje se i uporaba gradskog grba kojeg Senjani počinju uporabljivati zajedno sa starim gradskim grbom. U grbu je prikazan vitez sv. Juraj raširenih nogu kako gazi šarenog zmaja. U lijevoj ruci drži zastavu s likom Bogorodice i riječima “Patronam Hungariae“, a u desnoj ruci drži buzdovan.
  • Današnji grb Grada Senja
    Današnji grb Grada Senja usvojen je na zajedničkoj sjednici Vijeća Skupštine Općine Senj 15. travnja 1992. godine kada je donesena odluka o obnovi i uporabi grba i zastave. Obnovljeni grb rad je akademskog slikara Ivana Balaževića iz Novog Vinodolskog. Grb je napravljen na osnovu predložaka starih senjskih grbova koji su se uporabljivali kroz dugu povijest ovoga grada.
  • Grbovnice – povelje o dodjeli plemstva i grba
    Grbovnica iz 1667. godine kojom car Leopold I. dodjeljuje plemstvo i grb senjskom vojvodi Vinku Vukasoviću
  • Grbovi - Tomljanović i Tvrdislavić

    Prezime Tomljanović u izvorima susrećemo u više oblika, kao Tomlanović, Tomljenović, Tomljanovich. Tomljanovići su Bunjevci koji su se početkom 17. st. doselili iz Dalmacije u Lič. Postupno su, zajedno s ostalim Bunjevcima, selili prema senjskoj okolici, najviše u Krivi Put.

    Kameni grb s natpisom iz 1578. godine nalazio se na nadgrobnom spomeniku uskočkog vojvode Mateja Tvrdislavića u Crkvi sv. Franje u Senju.

  • Obiteljski grb Domazetovića
    Domazetovići su stara plemićka obitelj koja vodi podrijetlo iz Bosne, a u Senj su doselili nakon pada Bosne pod osmanlijsku vlast 1463. godine. Povelju o plemstvu i dodjeli grba ova obitelj dobila je od kralja Karla VI. u Beču 21. listopada 1724. godine. Povelja je izdana Pavlu Domazetoviću, a istom poveljom dodjeljen mu je i barunat.
  • Grbovi - Posedarski i Čubranić

    Obitelj knezova Posedarskih potječe iz Posedarja kod Zadra. Oni su odvjetak porodice plemena Šubića - Kurjakovića iz Udbine. Rano su doselili u Posedarje i tu su nekoliko stoljeća imali svoja imanja. Bili su vojvode i knezovi.

    Čubranići pripadaju starom bosanskom plemstvu koje se u 13. st. zvalo Hlivljani. Iz Bosne su se najprije preselili u Dalmaciju, a potom i u Hrvatsko primorje.

  • Obiteljski grb Blasiolis-Blažiolović
    Ova obitelj je talijanskog podrijetla i u izvorima se spominje pod imenom Blasioli. Obitelj se rano pohrvatila i primila hrvatski oblik prezimena Blažiolović ili Blažić. Prvi spomen ove obitelji je u jednom dokumentu iz 1503. godine gdje građanin Antun Blažiolović moli kralja Vladislava da potvrdi gradu Senju stare povlastice. Nekoliko članova ove obitelji sudjelovalo je u poslanstvima utjecajnih Senjana na dvoru u Beču.
  • Obiteljski grb Lenkovića
    Lenkovići su pripadali nižem hrvatskom plemstvu, podrijetlom su oko rijeke Une, ispod planine Plješevice. Jedna grana ove obitelji u 16. st. seli se u Kranjsku. Od te grane Lenkovića potječe i Ivan Lenković. Ivan Lenković bio je istaknuti ratnik, kapetan i general a u dva navrata bio je senjski kapetan. Radio je posebice na izgradnji utvrda, a 1551. godine započeo je graditi tvrđavu Nehaj čija je gradnja završena 1558. godine.
  • Obiteljski grb Rubčića
    Rubčići - Rupčići su podrijetlom iz Poljica u Dalmaciji, a živjeli su i oko Klisa. U Senj su doselili nakon drugog pada Klisa 1596. godine. Bili su školovani i iskusni časnici, a u senjskoj vojnoj posadi zauzimali su visoke časničke položaje. Oko 1700. godine neki članovi obitelji prelaze u Liku gdje se ovaj rod raširio. Od senjskih Rubčića najpoznatiji je bio senjski sudac Ivan Rubčić.
ZATVORI