-
Senjska ploča
Senjska ploča je jedan od najstarijih hrvatskih glagoljskih spomenika. Pronađena je u tvrđavi Nehaj 1964. godine
prilikom radova na obnovi. Nije sačuvana u cijelosti, već su pronađeni samo ulomci s isklesanim biljnim ornamentima i glagoljskim slovima. U rekonstrukciji sačuvanih ulomaka vide se tri retka nekadašnjeg duljeg natpisa. U prvom retku čita se invokacija: "V ime Otca i Sina i Svetoga Duha", dok se iz skupina pojedinih slova u drugom i trećem retku ne može rekonstruirati smisaoni sadržaj. Paleografska i umjetničko - povijesna analiza pokazuje da je Ploča nastala gotovo istovremeno kad i Bašćanska ploča, a to je početak XII. st. Sličnost ovih ploča upućuje nas i na zaključak da su možda potekle iz iste radionice, a možda i od istog majstora.
Inv. br. ZKS-1
-
Martin Šporažić
Natpis vrlo reprezentativno ističe vlasnika kuće iz 15. st., prvaka senjskog kaptola, „arhipravda“ Martina Šporažića. Pod natpisom je polje u kojem je gotičkim pismom uklesan IHS okružen cvjetnom girlandom. Od te girlande pruža se lijevo i desno velika lisnata vitica. Lijevo ona okružuje grb (arma) koji je nasilno otučen dlijetom (memoriae damnatae). Simetrično na desnoj strani vitica je vjerojatno okruživala grb. Na toj je strani sav reljef otpao. S donje je strane ploča ukrašena klesanim reljefima cvjetnih i lisnatih ornamenata.
Inv. br. ZKS-2
-
fra Šimun Mečarić
Ovaj glagoljski natpis bio je uklesan u kasnogotički, profilirani prag prozora iz 15. st. koji je pripadao senjskom franjevačkom samostanu izvan gradskih zidina. Sekundarno je bio uzidan u rub krovne strehe Nehaja. Ovaj natpis bilježi ličko prezime.
Inv. br. ZKS-3
-
Glagoljski natpis
Profil ovoga ulomka sličan je profilu kamena s glagoljskim natpisom fra Šimuna Mečarića koji je otkriven kao spolija u zidu Nehaja. Zasigurno je bio dio materijala iz porušenog senjskog samostana sv. Franje. Bio je uklesan na nekom profiliranom nadvratniku ili na gornjem pragu nekog prozora.
Inv. br. ZKS-4
-
Glagoljski natpis
Natpis na nadgrobnoj ploči iz neke crkve – možda franjevačke izvan zidina grada. Kao spolija je bila ugrađena u podnicu otvora za topovsku cijev na drugom katu južnog zida Nehaja. Ploča je izlizana i nečitka od hodanja. Naziru se samo dva retka glagoljskog natpisa i grb.
Inv. br. ZKS-5
-
Juraj Blagaić
Natpis pisan latinicom u prvom retku i glagoljicom u drugom retku bio je uklesan na nadvratniku vrata koja su vodila u prizemnu prostoriju kuće Gradišer na Širokoj kuntradi.
Inv. br. ZKS-6
-
Senjska glagoljska tiskara
Senjska glagoljska tiskara prva je tiskara za koju znamo da je djelovala na hrvatskom tlu od 1494. do 1508. godine. Prvi poznati senjski tiskar bio je Blaž Baromić. Uz njega se još spominju Silvestar Bedričić, arhižakan; Gašpar Turčić, žakan i Grgur Senjanin, meštar.