-
Unutrašnjost arheološke zbirke, Gradski muzej Senj
Unutrašnjost arheološke zbirke, Gradski muzej Senj
-
Arheološka istraživanja
Antičke nekropole i način sahranjivanja na više lokacija na području grada Senja, 1.-5. st.
Dio fundusa čine i grobni nalazi koji su rezultat arheoloških istraživanja grobova i grobnih priloga. U Senju se ta istraživanja vrše sporadično od 1902. godine dok se detaljnija i sustavnija istraživanja vrše od 60-ih i 70-ih godina 20. stoljeća.
-
Prapovijesni ostatci iz kamenog doba
U prapovijesno doba područje Senije naseljavaju ilirska plemena što nam dokazuju brojna utvrđena gradinska naselja na zaštićenim uzvisinama udaljenim od mora. Nažalost, ovaj dio senjske prošlosti do sada nije arheološki sustavno istraživan.
-
Neolitska sjekira
O prapovijesnom razdoblju na ovom području možemo govoriti na temelju slučajnih i sporadičnih materijalnih nalaza (oruđa-oružja, keramike i dr.) Primjer toga su i tri, Muzeju poklonjene, neolitske sjekire različitih veličina. Sjekire su slučajno pronađene na lokalitetima selo Čupina (1955.), Hrmotine (1956.) i Krasno (1964.). Sjekira iz Krasna pronađena je u blizini prapovijesnog ilirsko-gradinskog naselja, na brdu Lisac iznad Krasna, koje je svoj začetak moglo imati početkom brončanoga doba.
-
Nakit iz brončanog i željeznog doba
Na temelju proučavanja grobne arhitekture i položaja pokojnika te znanstvene obrade materijalnih ostataka – priloga u njima (novca, svjetiljki, nakita, staklenih predmeta, raznih keramičkih posuda te metalnih predmeta i sl.), dobivamo dragocjene podatke, na temelju kojih je moguće datirati antičke nekropole na području grada Senja u razdoblje od 1. do 5. st.
-
Razne staklene bočice - balzamariji, 1.-3. st.
Dio arheološke zbirke u Muzeju čine predmeti i ulomci antičkog stakla. Boce i bočice raznih oblika, veličina, boja i namjene imali su, kao i danas, značajnu ulogu u svakodnevnom životu antičkog čovjeka. Ovi su predmeti u muzej dospjeli kao slučajni nalazi i pokloni ili su otkriveni tijekom arheoloških istraživanja kao grobni prilozi na području Senja.
-
Kasnoantička kefalomorfna staklena bočica, 3./4. st.
Uz nekoliko tipova staklenih bočica – balsamarija (unguentaria), jednog staklenog tanjura-plitice i niz ulomaka čaša, zdjelica i vrčeva, posebno mjesto zauzima kefalomorfna staklena bočica (3./4. st.) s prikazom dječje glave. Ona je prilog iz dječjeg groba na lokalitetu Varoš-Dolac. Značaj ovoga nalaza ogleda se i u tome što je bila predstavljena u Rimu u sklopu izložbe „Rimsko staklo u Hrvatskoj“.
-
Rimske svjetiljke, svjetiljke raznih radionica - firmi, 2. st.
U fundusu GMS nalazi se nekoliko rimskih svjetiljki pronađenih slučajno ili kao grobni prilozi tijekom arheoloških istraživanja naselja i nekropola na području grada Senja. Razlikujemo svjetiljke različitih oblika s likovnim prikazom i natpisom (firma - svjetiljke) ili bez ukrasa i natpisa.
-
Kamena epistilna greda s posvetnim natpisom Magni Mater, 2. st.
Kamena epistilna greda s posvetnim natpisom, izvedenim kapitalom koji uokviruje tabula ansata izvedena dvostrukom profilacijom. Na gredi su vidljivi ostaci žbuke, što upućuje na sekundarnu upotrebu zbog kojeg je zasigurno natpis i oštećen. Dio natpisa isklesanog u dva retka glasi: M.D.M.AVG.SA... VERRIDIA PSYCH U rekonstrukciji natpis glasi: M(agnae) D(eorum) M(atri) Aug(USTAE) sa(crum)... Verridia Psych[e...] d[e] s(ua) p(ecunia) f(ecit)
-
Magna mater Kibela, (A), 1./2. st.
Donji dio zaodjenute statue božice sjedi na tronu, a uz nju čuče lavovi.
Inv. br. AHAZ-6
-
Magna mater Kibela (B) 1./2. st.
Donji dio statue zaodjenute božice. U pozadini se nalaze životinje: bik, ovca, lav i jarac.
Inv. br. AHAZ-12
-
Nadgrobni spomenik Kalpurnija Maksima, 1. st. pr. Kr./1. st.
Spomenik je bogato profiliran i na vrhu ukrašen vegetabilnim motivima. S bočne strane isklesan je ukras (zdjela i vrč - kantaros). Vrh spomenika je ravan, a sa strane se nalazi ukras u obliku vodoravno položenih stupića. Natpis glasi: L CALPVRNIO MAXIMO MVTTIENA CLEMETIS LIB (?) MAXIMA CONIVGI SVO VI U rekonstrukciji natpis glasi: L(ucio) Calpurnio / Maximo / Muttiena / Clementis lib (erta) / Maxima / coniugi svo vi (va).
Inv. br. AHAZ-1
-
Žrtvenik posvećen bogu Mitri, 2. st.
Žrtvenik posvećen bogu Mitri vapnenački je blok s dvostruko profiliranim natpisom i s plastičnim ukrasima na bočnim stranama (zdjela, vrč). Na vrhu bočnih strana je ukras u obliku vodoravno položenog stupića podijeljenog na dva dijela udubljenjima i polukružnom profilacijom. Žrtvenik je pronađen u naselju Vratnik 1932., a od 1964. nalazi se u stalnom postavu Arheološke zbirke Gradskog muzeja Senj. Natpis glasi: S·I·M FAVSTVS T·IVL·SATURNI NI·PRAEF·VEHI CVLOR·ET·COND VCT·P·P SER·VIL PRO·SE·ET·SVIS V·S·L·M U rekonstrukciji natpis glasi: S(oli) I(nvicto) M(ithrae) / Faustus / T(iti) Iul(i) Saturni / ni praef(ecti) vehi / culor(um) et cond / uct(oris) p(ublici) p(ortorii) ser(vus) vil(icus) / pro se et suis / v(otum) s(olvit) l(ibens) m(erito).
Inv. br. AHAZ-7
-
Natpis o gradnji kurije, 2./3. st.
Profiliran ulomak ploče s natpisom svjedoči o gradnji kurije u antičkoj Seniji. Lijevi gornji dio sačuvanog natpisa glasi: L·VALERI... L·VALER·AG... CVRIAM M... ...MI... U rekonstrukciji natpis glasi: Valeri[us...]/ L. Valeri(us) Ag[athopus?] curiam m[unere suscepto?].
Inv. br. AHAZ-10
-
Nadgrobni spomenik Kvarte Livije (cipus), 1. st.
Spomenik je bogato profiliran na dnu. Natpisno polje je uokvireno. Slova su ispisana pravilnom kapitalom. Na spomeniku se pri dnu nalaze tri četverokutna utora koja su služila za pričvršćenje spomenika na podlogu. Prema podjeli M. Suića pripada tipu "C". Natpis glasi: QVARTA· LIVIA· SEVIVA· SIBI·FECIT· U rekonstrukciji natpis glasi: Quarta/ Livia/ se viva/ sibi fecit.
Inv. br. AHAZ-7
-
Liber (Dionis), 2. st.
Stojeća figura mladog Libera bez glave i još nekih dijelova kompozicije. Lijevom rukom i lijevom nogom oslonja se na drvo oko kojeg se ovija vinova loza, desnom pridržava nebris koji je prepun plodova zrelog voća, a u lijevoj ruci, koja je pružena niz tijelo, drži posudu iz koje izlijeva vino.
Inv. br. AHAZ-19
-
Natpis iz Sv. Jurja
Dio kamenog spomenika s natpisom, iako teško oštećen, vrlo je vrijedan dokaz o municipalnom statusu Sv. Jurja i njegovoj povijesnoj pripadnosti tribusu Sergia u koji je bila upisana većina liburnskih naselja. Sačuvani dio natpisa glasi: ...SE... ...VRAE·A... ...VIR·BIS·IIVI... QUINQ·IVLIA T·F·PROCILLA PATRI SVO T·P·I Restitucija prema M. Zaninoviću glasi: [T(ito) Iul(io/...]/ [f(ilio)] Se[rgia/La] urae a [ed(ili)/II] vir(o) bis II v[ir(o)]/ quinq(uennali) Iulia/ T(iti) f(ilia) Procilla/ patri suo/ t(estamento) p(oni) i(ussit).
Inv. br. AHAZ-17
-
Keramika - glava muškarca 2. st.
Gornji dio keramičke posude svijetlocrvenkaste boje na kojem je prikazana glava muškarca bujne brade, brkova i kose (možda Heraklo). Na vrhu glave nalaze se dvije nasuprotne ručice i mala posudica s otvorom za izljev. Glava je blago nagnuta ulijevo i malo pognuta. Posuda je izrađena od dva kalupa koji su sljepljeni, što zaključujemo po zadebljanjima s unutarnje i vanjske strane.
Inv. br. AHAZ-143
-
Srednjovjekovna kamenica s uklesanim križem
Mala kružna kamenica fine izrade s uklesanim križevima i polukružnim produžetkom za ugradbu u zid.
-
Glinene lule
U arheološkom fundusu GMS-a nalazi se nekoliko glinenih lula. Prema obliku, boji, pečatu, broju veznih rupica (1-3) na dnu čašice za duhan i drugim ukrasima možemo zaključiti da neke od njih pripadaju zapadnom (mala čašica i dulji tuljac), a neke mediteranskom (veća čašica i manji tuljac) tipu lula.