NOĆ MUZEJA 2020., 31. siječnja 2020. godine u 18.00 sati

na otvorenje izložbe

“Bogu na svom jeziku”

31. siječnja u 18 sati u Gradskom muzeju Senj

OD 31. SIJEČNJA DO 22 VELJAČE 2020.

Gradski muzej Senj (GMS) uključio se u petnaestu po redu manifestaciju Noć muzeja 2020. koja se održava u petak, 31. siječnja 2020. godine od 18,00 sati do 01,00 sat poslije ponoći, a koju na nacionalnoj razini organizira Hrvatsko muzejsko društvo u suradnji s brojnim hrvatskim muzejima i drugim kulturnim institucijama.

Gradski muzej Senj u suradnji sa Staroslavenskim institutom iz Zagreba, a pod pokroviteljstvom Grada Senja, kroz organizaciju izložbe “Bogu na svom jeziku” želi javnosti predstaviti baštinu rimske liturgije na crkvenoslavenskom jeziku i glagoljskom pismu.

Izložbu čine odlomci liturgijskih tekstova na crkvenoslavenskom jeziku i glagoljskom pismu iz kojih se prikaza vidi da je sveta Misa na crkvenoslavenskom jeziku i glagoljskom pismu svojom strukturom slijedila svetu Misu na latinskom jeziku. Odlomci liturgijskih tekstova sabrani su iz Misala kneza Novaka (1368.), Ročkoga misala (oko 1420.) i Prvoga vrbničkoga misala (1456.).

Nakon predstavljanja i razgledavanja tematske izložbe posjetitelji u Noći muzeja imaju mogućnost besplatnog razgledanja ostalih muzejskih zbirki – stalnih postava, uz stručno vodstvo muzejskih kustosa te druženje uz čaj, kuhano vino, sokove i domaće slastice.

>> Pozivnica

U 2020. godini održat će se petnaesta po redu Noć muzeja, manifestacija koja je započela 2005. godine s nekolicinom zagrebačkih muzeja koja je tijekom proteklih godina prerasla u najznačajniju manifestaciju hrvatskih muzeja. Stoga je važno jubilarnu Noć muzeja povezati s dvije velike obljetnice: 200 godina postojanja i rada Arheološkog muzeja Split, osnovanog 1820. godine i 140 godina Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, osnovanog 1880. godine.